Yeni Sitemize Yönlendiriliyorsunuz !

Join the forum, it's quick and easy

Yeni Sitemize Yönlendiriliyorsunuz !

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jakamarlar Veya Parlak Kuşlar

DeviL™
    DeviL™

Mesaj Sayısı : 64 Aldığı teşekkürler : 0 Nereden : Geldik Bu Foruma Bağımlı Kaldık Yaw Kayıt Tarihi : 21/04/11

Jakamarlar Veya Parlak Kuşlar Empty Jakamarlar Veya Parlak Kuşlar

Mesaj tarafından DeviL™ Cuma Nis. 22, 2011 2:41 pm

ORMANIN SAKİN KUŞLARI:

JAKAMAR'LAR veya öbür adlarıyle PARLAK - KUŞGİLLER

JAKAMAR» lar yüksek tropikal ormanların, otlu çayırlara ve kıvrımlı nehirlere bakan dış kenarlarında barınırlar. Uçan böcekler görünce, dadandıkları tüneklerden fırlarlarsa da, beslenmedikleri zaman uzun süreler sessizce ve kıpırdamadan otururlar.
    Güney Meksika ile Güney Brezilya arasında yaşayan jakamar'ların (Galbulidae ailesi) on beş türü, uzun ye ince kuyruğu ve uzun, hemen hemen düz gagası olan sığırcık iriliğinde kuşlardır. Sırtları genellikle turuncumsu yeşil ve parlak, karınları donuk tarçın renginde veya siyahımsı kahverengi gerdanları ise
    çok kere beyazdur.Erkek ve dişi kuşun renkleri aynıdır.Yuvaları
    alçak bir kıyıda kazılmıs dar ve der indir, bazen de bir ağaç kovuğundan yararlanırlar. Dişi jakamar üç parlak beyaz yumurta yumurtlar. Yavrular kör ve tüysüz olarak dünyaya gelirler. Yavruların beslenmesinde anne ile baba işbirliği yapar. Anne bir kazaya uğrayacak olursa, baba yavruların bakımı işini tamamiyle üzerine alır.
    Jakamartarın belki en güzeli Orta Amerika'yla Güney Amerika'nın kuzeyindeki «büyük jakamar» dır (Jacamerops aurea). Yaklaşık olarak 30 - 32 santim uzunluğundaki kuşun parlak turuncunısu yeşil sırtı, hafif kavisli bir gagası, parlak yeşil çenesi, beyaz gerdanı ve tarçın renkli göğsü ve karnı vardır. «Cennet jakamarı» mn (Urogalba dea), enli bir beyaz gerdanı vardır. 25 santim uzunluğundaki bu jakamar, koyu kahverengimsi kafası ve genellikle zengin yeşil ve mavi gölgeli siyahımsı tüyleri olan ince yapılı bir kuştur. «Tunç göğüslü jakamar» (Galbula leucogaster), sadece 20 santim uzunluğundadır.

Forum Saati Ptsi Mayıs 13, 2024 7:57 pm